Początek historii klubu datuje się na 1946 rok. Jednak dopiero14 kwietnia 1948 roku – wydana zostaje decyzja o legalizacji działalności. Nazwą wówczas był „ Klub Sportowy przy EGT” (Elektrownie, Gazownie, Tramwaje)
Pierwszymi sekcjami w Klubie były:
- sekcja tenisa stołowego
- sekcja gier zespołowych i lekkoatletyczna
- sekcja szachowa
- sekcja motocyklowa

Po zmianach w strukturach organizacyjnych zakładów energetycznych jak i strukturach sportu na przestrzeni lat nazwa klubu zmieniała się i tak od 06.07.1948 do kwietnia 1949 był to Klub Sportowy Samorządowiec, od kwietnia 1949 roku do19.12.1954 roku Koło Sportowe Ogniwo, od 19.12.1954 roku do 20.05.1958 Koło Sportowe Sparta, od 20.05.1958 do 20.01.2000 Klub Sportowy Elektryk, od 20.01.2000 do – 04.2010 Klub Sportowo-Turystyczny Elektryk, od  04.2010 Klub Sportowo-Turystyczny Elektryk Maximus Broker, od 28.11.2012 Klub Sportowo-Turystyczny ENERGA-MANEKIN TORUŃ, a od 2017 roku ENERGA Klub Tenisa Stołowego TORUŃ

Przez wiele lat działalności Klub prowadził między innymi takie sekcje jak; tenisa stołowego, bokserska, piłki nożnej, piłki siatkowej, koszykówki, szachowa, gimnastyki, żeglarska.
Najdłużej funkcje Prezesa pełnili Czesław Kiełpiński 1967-1983 i Wiesław Szurmiej 1983-2006,  Andrzej Markiewicz 2006-2010,  Remigiusz Breński 2010 - 2012, a od 28 listopada 2012 do dnia dzisiejszego Krzysztof Piotrowski.

W obecnym kształcie Klub jest stowarzyszeniem jednosekcyjnym o specjalności tenis stołowy.

Największym osiągnięciem sekcji tenisa stołowego w rozgrywkach zespołowych był awans w sezonie 1978/79 do najwyższej klasy rozgrywkowej, niestety przygoda trwała tylko jeden sezon. Drużynę tworzyli wówczas: Zdzisław Felski, Roman Kłosowski, Jerzy Putz, Piotr Zieliński. Na przestrzeni lat wielu naszych wychowanków zdobywało medale Indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych.

W sezonach 1995/2011 zespół Elektryka występowała w I lidze PZTS. Grali w nim następujący zawodnicy: Piotr Mańkowski, Robert Nadrowski, Daniel Milde, Marcin Marchlewski, Artur Tywoniuk, Adrian Rybak, Patryk Jędrzejwski, Michał Krzyżanowski, Szymon Polaszek, Kamil Zieliński, Remigiusz Breński, Krzysztof i Paweł Piotrowscy, Zhao Yang,Han Zheng, Jakub Dyjas, Konrad Kulpa. W sezonie 2010/2011 zespół zajął trzecie miejsce, występując w składzie: Marcin Marchlewski, Michał Krzyżanowski, Jakub Dyjas i Konrad Kulpa.

W sezonie 2011/2012 Klub zakontraktował dwóch doświadczonych zawodników Krzysztofa Kaczmarka i Grzegorza Adamiaka, którzy razem z Marcinem Marchlewskim w połączeniu z młodością brązowych medalistów Mistrzostw Europy Juniorów Jakuba Dyjasa i Konrada Kulpy mieli stanowić o sile zespołu  pierwszoligowego i zapewnić upragniony awans do superligi.

W dniu 26.05.2012 roku, po wyczerpującym i pełnym emocji sezonie, w którym pierwszy zespół wygrywa rozgrywki I ligi grupy północnej i dwa pasjonujące, zacięte i stojące na bardzo wysokim poziomie mecze barażowe o awans do Superligi tenisa stołowego, nasza drużyna pokonując na wyjeździe 7-3, a u siebie remisując 5-5 z drużyną EDBARU 23 LUBLIN zapewniła nam historyczny, wywalczony po 33 latach awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W sezonie 2012/2013 po emocjonujących rozgrywkach w Superlidze i sześciu ostatnich wygranych z rzędu meczach KST ENERGA – MANEKIN TORUŃ zapewniła sobie utrzymanie w elicie. Druga nasza drużyna występująca w II lidze pewnie wygrała swoje rozgrywki i po dwóch zwycięskich meczach barażowych ze STALĄ SZCZECIN, awansowała do I ligi. W rozgrywkach indywidualnych i drużynowych zawodnicy klubu wywalczyli trzy medale Mistrzostw Europy i dwanaście medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

W sezonie 2013/2014 sekcja tenisa stołowego była reprezentowana przez drużyny występujące w SUPERLIDZE , I lidze, II lidze, III lidze i dwie w lidze młodzieżowej, w kategoriach wiekowych senior, junior, kadet, młodzik ,żak, skrzat. KST ENERGA – MANEKIN TORUŃ prowadzi szeroko rozwinięte szkolenia w grupach naboru dla dzieci. W rozgrywkach indywidualnych i drużynowych zawodnicy klubu wywalczyli jeden medal Mistrzostw Świata, jeden  medal Mistrzostw Europy i dziesięć medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Sezon 2014/2015 to zakontraktowanie przez działaczy klubu czołowego zawodnika świata Chen Weixinga, który wraz z Konradem Kulpą, Pawłem Chmielem, Marcinem Marchlewskim oraz młodszymi Pawłem Piotrowskim, Tomaszem Kotowskim i Marcinem Woskowiczem mają za zadanie powalczenia o medal w Superlidze. Sztuka ta nie udaje się i ostatecznie nasza drużyna zajmuje 7 miejsce wśród 12 zespołów Superligi. W rozgrywkach indywidualnych i drużynowych zawodnicy klubu wywalczyli  dziewięć medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Sezon 2015/2016 Do zespołu w miejsce Pawła Chmiela działacze klubu pozyskują Brazylijczyka Cazuo Matsumoto. Po raz pierwszy w historii klubu dzięki rankingowi drużyny KST ENERGA - MANEKIN TORUŃ gra w europejskiej Lidze Mistrzów. W Superlidze zajmuje 6 miejsce. Drużyna juniorów po raz kolejny zdobywa Mistrzostwo Polski, a Tomek Kotowski zostaje Indywidualnym Mistrzem Polski Juniorów.Jakub Dyjas uzyskuje kwalifikacje olimpijskie do Rio de Janeiro tym samym zostając pierwszym olimpijczykiem w prawie 70-cio letniej historii klubu. W rozgrywkach indywidualnych i drużynowych zawodnicy klubu wywalczyli dwa medale Mistrzostw Europy i siedem medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Sezon 2016/2017 W miejsce Chen Weixinga klub pozyskał młodego 23 letniego Mistrza Czech z 2015 roku Pavla Sirucka. Drużyna w składzie Matsumoto, Sirucek, Kulpa, Kotowski, Węderlich, Piotrowski, Urbanowicz, Kotarski, Makowski zagrała  po raz kolejny w Superlidze i Lidze Mistrzów do której zakwalifikowała się z ostatniego 16 miejsca. Sezon niestety nie był zbyt udany i choć w początkowej fazie sezonu po wygraniu kilku meczów w Superlidze i historycznym zwycięstwie w meczu Ligi Mistrzów wszystko wskazywało że będzie dobrze, niestety przyszły gorsze chwile i pierwszy zespól spadł do I ligi. W rozgrywkach indywidualnych i drużynowych zawodnicy klubu wywalczyli sześć medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Sezon 2017/2018 Klub zmienia nazwę statutową na ENERGA Klub Tenisa Stołowego TORUŃ. Odchodzi z drużyny Pavel Sirucek, a  zespól  w składzie Kulpa, Kotowski, Węderlich z grającym trenerem Cazuo Matsumoto  wygrywa pewnie  osiemnaście meczów sezonu zasadniczego oraz dwa mecze barażowe i po roku przerwy wraca do elity i w sezonie 2018/2019 wystartuje w LOTTO SUPERLIDZE. W rozgrywkach indywidualnych i drużynowych zawodnicy klubu wywalczyli  osiem medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Sezon 2018/2019 Działacze pozyskują do I zespołu  zawodnika z Chin Han Chuanxi oraz Abdela Kadera Salifou z Francji, którzy wraz z Konradem Kulpą i Tomaszem Kotowskim mają zapewnić spokojne utrzymanie w LOTTO SUPERLIDZE. Cel zostaje osiągnięty. Dziewiąte miejsce w Lotto Superlidze i pewne utrzymanie elicie. W rozgrywkach indywidualnych zawodnicy naszego klubu zdobywają 5 medali Mistrzostw Polski. Najważniejsze z nich to Młodzieżowe drużynowe Mistrzostwo Polski ENERGI KTS TORUŃ w składzie Tomasz Kotowski / Damian Węderlich oraz  Mistrzostwo Polski seniorów w grze podwójnej Konrada Kulpy w parze z Tomaszem Kotowskim  i Indywidualne Mistrzostwo Polski Młodzieżowców Tomasza Kotowskiego. Tomasz Kotowski dorzuca jeszcze dwa medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski (złoto w grze mieszanej  z Julią Ślązak  i srebro w deblu z Marko Golla).

Sezon 2019/2020 W klubie pozostają Konrad Kulpa i Tomasz Kotwski, którzy wraz z Damianem Węderlichem będą tworzyli krajowy trzon pierwszego zespołu. Działacze wymieniają natomiast wszystkich obcokrajowców. Po raz pierwszy w Toruniu pojawią się zawodnicy z Japonii (Yuki Hirano i Taimu Arinobu) oraz zawodnik z Hong Kongu Ng Pak Nam. Konrad Kulpa i Tomasz Kotowski bronią tytułu Mistrza Polski w grze podwójnej. Pod koniec marca 2020 roku, na dwie kolejki przed końcem rundy rewanżowej, na skutek pandemii koronawirusa, rozgrywki zostają zakończone. Klasyfikacja końcowa została ustalona na podstawie aktualnej tabel Lotto Superligi. Mistrzem Polski została drużyna PKS Kolpingu Frac Jarosław, srebro zdobył KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, brąz Dekorglass Działdowo. Energa Manekin Toruń zakończył sezon na miejscu piątym. Rewelacyjnie spisali się zawodnicy Energi Manekina podczas Mistrzostw Polski seniorów. Tenisiści toruńskiego klubu zdobyli w sumie dwa medale złote oraz brązowy. Mistrzem Polski w grze indywidualnej został Jakub Dyjas, na najwyższym stopniu podium stanęli również Konrad Kulpa i Tomasz Kotowski, którzy obronili tytuł w deblu wywalczony przed rokiem. W tej samej konkurencji brąz wywalczył duet Jakub Dyjas i Damian Węderlich.

Sezon 2020/2021 W czerwca 2020 r. klub zamienił halę "Elektryka" przy ul. Międzymurze na większy, nowocześniejszy obiekty "Olimpijczyka" przy ul. Słowackiego 114. Dzięki pomocy Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia dzieci, młodzież, seniorzy oraz weterani uprawiający w Toruniu tenis stołowy, zyskali dedykowaną salę do treningów tej olimpijskiej dyscypliny. Na inaugurację Lotto Superligi pierwsza drużyna w składzie Konrad Kulpa, Tomasz Kotowski oraz Damian Węderlich pokonała zespół z Grudziądza. Nowym nabytkiem klubu został Przemysław Walaszek. Ważne umowy mieli tez obcokrajowcy: Yuki Hirano, Taimu Arinobu, Ng Pak Nam, Kanoya Ryohei oraz Yuki Matsuyama. Jednak z powodu utrudnień z podróżowaniem z powodu pandemii koronawirusa, przez cały sezon zespół musiał sobie radzić tylko w krajowym składzie. Energa Manekin była o krok od awansu do play off, ale w decydującym meczu do pełni szczęścia zabrakło dwóch piłek i ostatecznie torunianie sezon zasadniczy zakończyli na siódmym miejscu. W grupie spadkowej torunianie nie mieli sobie równych, wygrali wszystkie sześć pojedynków i umocnili się na 7. miejscu na koniec sezonu. Trzeci rok z rzędu para deblowa Konrad Kulpa i Tomasz Kotowski stanęła na podium Mistrzostw Polski. Po dwóch złotych medalach, tym razem duet Energi Manekina wywalczył medal brązowy.

Sezon 2021/2022 W rozgrywkach Lotto Superligi, zespół występując w oparciu o własnych wychowanków (Konrad Kulpa, Tomasz Kotowski oraz Damian Węderlich) zajął 3. miejsce po rundzie zasadniczej i awansował do ćwierćfinału drużynowych Mistrzostw Polski. W ćwierćfinale lepszą drużyną okazał się zespół z Gdańska. Torunianie zakończyli tegoroczne rozgrywki Lotto Superligi na 6. miejscu w Polsce w gronie 14 najlepszych zespołów w kraju. Do największych sukcesów zaliczyć należy wywalczenie Drużynowego Pucharu Polski. Pierwszy raz w historii zespół Energi Manekina sięgnął po to prestiżowe trofeum. W niższych klasach rozgrywkowych na szczeblu centralnym nasze zespoły w I lidze kobiet oraz I lidze mężczyzn rozegrały 18 spotkań. Zajmując odpowiednio 8 i 5 miejsce w ligowych tabelach. Nasze dzieci i młodzież rywalizowały również w rozgrywkach II, IV oraz VI ligi. Zawodnicy Energi KTS Toruń reprezentowali klub na zawodach indywidualnych. Para Konrad Kulpa i Tomasz Kotowski zdobyła tytuł Mistrzów Polski w grze deblowej. Brązowy medal w tej samej kategorii wywalczył kolejny z zawodników Energi Manekina, Przemysław Walaszek.

Sezon 2022/2023 Kolejny sezon z rzędu trzon drużyny tworzą Konrad Kulpa, Tomasz Kotowski oraz Damian Węderlich. Do rozgrywek Lotto Superligi zgłoszeni zostali również: Shogo Tahara, Kim Donghyun, Miki Hayato oraz Yuki Matsuyama. Szkoleniowcem niezmiennie jest Grzegorz Adamiak.

Aktualnie trenerami są: Grzegorz Adamiak, Paweł Piotrowski, Damian Marciniak,  Krzysztof Piotrowski, Tomasz Kurtyka,

Sponsorem tytularnym drużyn jest Grupa ENERGA oraz sieć naleśnikarni MANEKIN. Klub wspiera MIASTO TORUŃ.

Zarząd Klubu

Krzysztof Piotrowski

Prezes Zarządu
Krzysztof Piotrowski
tel. +48 502 205 630
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Mariusz Chojecki

Wiceprezes Zarządu
Mariusz Chojecki
tel. +48 503 095 573
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Jacek Maćkiewicz

Wiceprezes Zarządu
Jacek Maćkiewicz
tel. +48 608 017 616
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Członek Zarządu
Dominik Chojnacki
tel. +48 504 259 129
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Tomasz Kurtyka

Członek Zarządu
Tomasz Kurtyka
tel. +48 723 010 200
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Członek Zarządu
Radosław Kozak


Komisja Rewizyjna

1. Edmund Kurzawski - Przewodniczący
2. Jacek Baprawski - Członek
3. Adam Białkowski - Członek

Sąd Koleżeński

1. Sławomir Rybicki
2. Michał Bonowicz
3. Andrzej Cabański